Realitní server Nreal.cz je na prodej, v případě zájmu nás kontaktujte na e-mailu prodej@nreal.cz
. . . Váš nezávislý realitní inzertní server ZDARMA
reality nabídkareality poptávkarekreace nabídkanové bydlení

zpětAby renovace kuchyně nebolela

img

Za prvé je nutné podívat se kriticky na celou kuchyni. Renovace má smysl pouze tehdy, když jsou v pořádku korpusy skříněk! Pokud je poškodil zub času nebo protékající voda ze sifonu dřezu, raději všechno rovnou vyhoďte a kupte si novou kuchyni, třeba z "akce".

Čím začít

Změna by měla začít u dvířek a pracovní desky. Kdo chce kuchyni vylepšit, měl by začít právě u její výměny. Dobře vypadají desky s ABS hranou a výškou alespoň 3,8 cm. Levně působící "mramorové vzory" nahrazují stále častěji například dezény dřeva (s laminovou fólií nepoznáte, že nejde o masiv) nebo naopak tzv. alu provedení imitující hliník. Protože se desky vyrábějí i v šířce 96 (ty mají dokonce oblé hrany po obou stranách) nebo 120 cm, můžete si takto pořídit i nový jídelní stůl! Stačí koupit čtyři nohy nebo dokonce jen jednu pak je třeba desku uchytit ještě k úhelníkům na zdi třeba pod oknem. Nejlevněji koupíte kuchyňské desky v prodejnách stavebnin. V hobbymarketech a specializovaných prodejnách bývají již výrazně dražší, zato vám uříznou desku přesně na míru včetně výřezu pro dřez. Moc nepočítejte s použitím starého dřezu! Jakmile byly jednou u vestavného nerezového dřezu nastaveny příslušné úchyty na konkrétní tloušťku, už je obtížné upravovat je pro novou. Kdyby se vám dostala voda spárami kolem dřezu do desky, během krátké doby nabobtná a můžete jít kupovat další. Za metr pracovní desky se šířkou 60 cm zaplatíte asi od 500 (ve stavebninách) do 1150 korun.

Dvířka a úchytky

Při výměně dvířek si dobře spočítejte nejen cenu za jejich pořízení, ale také za úchytky! Většinou jich budete kupovat kolem 15 až 20, jenže slušnější úchytku pod čtyřicet korun seženete jen těžko, spíš počítejte s částkou kolem 80 až 100 korun. Nutné bývá koupit také dveřní závěsy neboli panty, protože staré bývají v dezolátním stavu a často je na nová dvířka ani nelze použít, neudržely by je! Jeden pár závěsů přitom přijde klidně na 200 korun, a to nejde o žádný vrchol! Nová dvířka lze koupit u specializovaných firem nebo v IKEA, pokud má vaše kuchyně typizované rozměry. Za dvířka zaplatíte podle prodejce, velikost a materiálu kolem 300 až 950 korun. Že už vás renovace přešla? Zkuste specializovanou firmu, ty renovaci kuchyní nabízejí zhruba od osmi tisíc výš. 

 Pro šikovné ruce

Řada lidí volí "vlastní" renovaci pomocí kvalitních samolepicích tapet, kde se cena pohybuje kolem 99 až 129 korun za metr (šířka 45 nebo 90 cm). Na výběr je řada dezénů včetně módních kovových. Po sejmutí úchytky zatmelte nejdříve případné nerovnosti, jinak vám vystoupnou na povrch tapet! Výhoda těchto tapet? Při špatném nalepení je můžete opět strhnout a zkoušet to tak dlouho, než budete spokojeni. Při olepování oblých tvarů nahřejte tapetu v místě hrany vysoušečem na vlasy, zvláční a budete ji moci lépe tvarovat. Nejsou-li dvířka ani po přebroušení a vytmelení nerovností zcela hladká, volte dezény, které nerovnosti skryjí například "pytlovinu", "rákos" apod. Jednobarevné tapety odhalí každou nerovnost! Tapety může přetáhnout přes hranu, nebo použít nalepovací hrany. Olepovací páska s lepidlem (délka 130 cm) vás přijde asi na 50 až 60 korun, tzv. nažehlovací hrany (postačí žehlička) bývají levnější.

Autor: Pavel Pekař