Realitní server Nreal.cz je na prodej, v případě zájmu nás kontaktujte na e-mailu prodej@nreal.cz
. . . Váš nezávislý realitní inzertní server ZDARMA
reality nabídkareality poptávkarekreace nabídkanové bydlení

zpětOsm rad pro nákup vrat

img

Rada první: design
Povrch vrat může být kazetový, pásový nebo hladký. Výběr záleží pouze na vás. Široké použití mají atraktivní kazety. Lze je použít na veškeré typy domů, a tak jsou velmi populární. Pro atypické prostory se hodí pásové provedení. Nejnovějším designem je hladká sekce, uprostřed rozdělená drážkou. U každého druhu povrchu je ještě možné si vybrat z několika barevných provedení. Standardně jsou vrata vyráběna v bílé barvě. Vybrat si však můžete i další odstiny včetně dřeva či jeho imitace.

Rada druhá: materiál
Celkový vzhled vrat předurčuje materiál, ze kterého jsou zhotoveny vlastní sekce. Ty se vyrábějí z kvalitní oceli, která zajšťujě pevnost a konstrukční stabilitu. Jedinečným materiálem je kompozit dřeva. Ten v sobě kombinuje pevnost ocele a krásu dřeva. Vyšší odolnost zajišťuje vratům silná vrstva nátěru nebo polyetylénová fólie. Velmi kvalitní nátěr je určený speciálně na ocelové povrchy a dodává jim odolnost vůči nepříznivým vlivům povětrnostních podmínek. Fólie je nanášená už při výrobě oboustranného ocelového pláště a i ona se postará o vysokou stálost vůči vnějším vlivům.

Rada třetí: izolace
V současnosti, kdy jsou garáže většinou součástí domu, je třeba i u nich uvažovat o zataplení . Existuje několik variant. Buď zateplení polystyrénem nebo ještě účinnější izolace za použití polyuretanové pěny. "Jednoduché zateplení polysterénem vyhovuje běžným požadavkům na pevná vrata s přijatelnými tepelnými vlastnostmi za přiměřenou sumu," říká Jan Petržilka z firmy Olymps Door a pokračuje: "Zateplení polyuretanem je sice dražší, ale šetří jak životní prostředí, tak později peníze díky nižším nákladům na energii." Garážová vrata bez izolace jsou vhodná pro samostatně stojící garážové objekty.

Rada čtvrtá: odolnost
Nejlepší volbou jsou vrata velmi odolná proti mechanickým poškozením a přitom nenáročná na údržbu. Jejich nejvíce používaná povrchová úprava je takzvaná zrnitá struktura woodgrain. Vrata se díky ní jednoduše udržují, protože stopy po dešťové vodě na nich nejsou vidět, stejně tak jako drobné nečistoty, rýhy, škrábance. Jako alternativu je možné si vybrat i hladkou úpravu plain. Ta se považuje za nadstandard.

Rada pátá: ovládání
Výhodou nových typů vrat jsou jejich elektrické pohony. Není proto nutné při jejich otevírání a uzavírání využívat vlastní síly. Dálkovým ovládáním se dají otvírat z pohodlí auta. Vrata lze ovládat i za pomoci magnetické karty. Díky nízkonapěťovému motoru není jejich provoz ani příliš nákladný.

Rada šestá: světlo
Zajímavým a málo používaným prvkem garážových vrat jsou různá prosklení, která propouštějí do garáže denní světlo. Kvůli bezpečnosti se všechny typy dekorativního prosklení vyrábějí z odolného akrylátového skla.

Rada sedmá: zabezpečení
Všeobecně platí, že čím více je zvenku na vratech namontovaných zámků, kliček apod., tím je brána zranitelnější.  I v tomto případě jsou výhodou automatické pohony, které se k sekčním vratům dodávají. "Ke svému uzamykání nepotřebují klasický zámek ten nahradí převodovka a řetězová dráha, které vrata posunují. Bez ovládače se vrata zvenku otevřít nedají," dodává Jan Petržilka.

Rada osmá: realizace
Zbývá jediné dát si vrata namontovat. Pokud se nechcete pouštět do stavby sami, je vhodné přizvat si odborníky. Zkušený dodavatel vám vrata nejen prodá, ale ještě před jejich objednáním vysvětlí všechny potřebné detaily, prohlédne si staveniště a navrhne nejvhodnější variantu vrat, zajistí také odbornou montáž. 

Autor: Magdaléna Krajmerová