Realitní server Nreal.cz je na prodej, v případě zájmu nás kontaktujte na e-mailu prodej@nreal.cz
. . . Váš nezávislý realitní inzertní server ZDARMA
reality nabídkareality poptávkarekreace nabídkanové bydlení

zpětZavěšené fasády: znáte je?

img

Oproti klasickým fasádám zůstává u těch provětrávaných mezi vnějším obkladem a obvodovou zdí, případně vloženou tepelnou izolací, vzduchová mezera. Tyto fasády jsou vhodné pro všechny typy staveb. K jejich velkým výhodám patří právě ona vzduchová proluka, která umožňuje neustálé odvětrávání stěn.

Jak to vypadá?

Stále nevíte, co si od pojmem provětrávaná fasáda představit? Pokud byste rozpitvali například novinku od společnosti Wienerberger - fasádní systém ArGeTon zjistíte -, že se skládá z několika na sebe navazujících prvků. Základ tvoří nosná hliníková konstrukce, která se ukotvuje do zdiva. Mezera mezi obkladovými deskami a nosnou stěnou se přitom může pohybovat od osmi do třiceti tří centimetrů.

Na stěnovou konstrukci se připevňuje tepelná izolace nejlépe hydrofobizované desky z minerálních vláken - tedy takové, které nezadržují vodu. Vrchní a viditelnou vrstvu tvoří obkladové cihelné desky. Na výběr samozřejmě jsou různé typy a odstíny. Desky jsou stálobarevné, mrazuvzdorné a odolné proti povětrnostním vlivům. Od tepelné izolace jsou odděleny vzduchovou mezerou o šířce pět až třicet centimetrů. Z jednotlivých vrstev se tak dobře odvádí vlhkost a v létě se vnitřní plášť domu rychleji ochlazuje.
Montáž zavěšených fasád probíhá takzvanou suchou cestou. Je proto rychlejší než klasické postupy a lze ji provádět celoročně.

 

Životnost provětrávaných fasád je totožná s životností objektů a počítá se na desetiletí. Pokud se přece jen deska rozbije či jinak poškodí, není problém ji vyměnit za jinou.

Je však třeba připojit i nevýhody. Mezi ně rozhodně patří cena. Metr čtvereční fasády včetně montáže vás přijde na čtyři tisíce korun a více.

 

Autor: Magdaléna Krajmerová